Laminálás és spirálozás
Kétfajta laminálási mód létezik: hideg laminálás és meleg laminálás. Hideg laminálás esetén nincs melegítés, a nyomóhengerek préselik rá a lamináló fóliát a papír felületére. A meleg laminálás folyamán a nyomóhengerek a már előre felmelegített lamináló fóliát nyomják össze a papírral. A legtöbb laminálógép alkalmas hideg- és meleg laminálásra egyaránt, valamint hordozó nélküli használatra. Mechanikai kialakítás szempontjából a laminálógépek lehetnek 2 vagy 4 hengeresek, fűtőszálasak vagy meleg hengeresek.
A használni kívánt lamináló fólia és papír vastagságától függ a kiválasztott hőmérséklet (a hőfokot nem minden laminálógépen lehet állítani). Minél vastagabb lamináló fóliát használunk, annál magasabb hőmérsékletre van szükség a lamináláshoz, illetve annál keményebb lesz a végeredmény. Ügyelni kell a hőfok helyes megválasztására, mert túl alacsony hőmérsékleten történő laminálás esetén nem tapad hozzá a papírhoz a lamináló fólia, túl magas hőmérséklet esetén pedig hullámosodhat. A laminált anyagról a fólia nem szedhető le, csak a papír roncsolásával.
Első használatba vételkor érdemes megvárni a laminálógép bemelegedését, majd ezután pár papírlapot belaminálva különböző hőfokon kikísérletezni a megfelelő hőfoktartományt, de ez majdnem minden laminálógépen jelölve van. Tovább...
Kinek ne lett volna már szüksége egy laminálóra az irodában? Volt már, hogy észrevett egy hibát a nyomtatott prezentációban, de már nem volt idő elszaladni a gyorsnyomdába? Előfordult, hogy papíron kellett kiírni valamit a konferencián, és jó lett volna, ha laminálni tudja? Ne adjon esélyt a kellemetlen meglepetéseknek, szerezzen be egy irodai laminálót kínálatunkból, igényeinek megfelelően alkalmi vagy akár folyamatos ipari használatra is!
Válasszon multifunkciós laminálógépeink közül, amelyek hideg- és meleglaminálásra is alkalmasak, könnyen kezelhetők és többféle vastagságú laminálófóliákkal is megbirkóznak. Készítsen kiváló minőségű, tartós laminált anyagokat percek alatt, kompromisszumok nélkül!
A belaminált papírlap számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik:
- Ellenálló a nedvességgel szemben
- Nehezebben gyűrődik
- Nem koszolódik, vagy ha igen, könnyen letörölhető
- Lassítja a szöveg, vagy kép fakulását
- Tartást ad a papírnak
Fontos tudnivalók:
- A laminálás csak akkor kezdődhet meg, ha bekapcsolás után a liminálógép elérte a megfelelő hőmérsékletet (néhány típusnál ezt egy kis lámpa kigyulladása jelzi).
- Kerülni kell a laminálógép egész napra történő bekapcsolását, mert nem erre lettek tervezve. Laminálás befejezése után ki kell kapcsolni a laminálógépet.
- Laminálás előtt távolítson el minden idegen anyagot (gemkapocs, tűzőkapocs) a papírból.
- A lamináló fóliát a gyárilag összehegesztett oldalával kell a laminálógépbe beleengedni.
- Papíron, vékony kartonlapon (160g/m2) kívül más anyag nem kerülhet a gépbe.
- Hőpapírok (pl. faxpapír) nem laminálhatóak meleg laminálással.
- Fényképek és hasonló anyagok laminálásakor a fénykép festékanyagából hő hatására kilépő gázok felpúposíthatják a lamiáló fólia felszínét.
- Ha nem elég a laminálógép hőmérséklete a lamináláshoz, csökkentse a laminálni kívánt anyag vastagságát.
- Amíg a behelyezett anyagot teljesen le nem laminálta, addig ne tegyünk újabb lamináló fóliát a gépbe.
- Meleg laminálás befejezése után a hőfokszabályzót kapcsolja hideg laminálás állásba (amennyiben van ilyen funkció) és hagyja a hengereket még 1 percig forogni, hogy egyenletesen le tudjanak hűlni.
- Szakszerű használat mellett a laminálógép nem igényel karbantartást.
- Laminálásra csak a speciálisan erre készült lamináló fólia alkalmas.
© officeplaza.hu - Office Plaza - Laminálógépek